Praca Games Project Manager Warszawa Lionbridge Poland

Opis oferty pracy:
We offer: professional development opportunities in a multi-cultural environment – Lionbridge has offices in 28 countries and many of these offices work collaboratively on projects, exposing our employees to a wide range of cultures and work styles access to the latest technological solutions work in a creative team and nice atmosphere full-time job contract Requirements: experience and knowledge with games production process 3 years of experience with people management, in particular virtual and/or global multifunctional teams Preferably 5 years of experience in the Games and/or Localization fields Preferably 3 years of experience in software development Proven experience driving international requirements for software products and/or gaming products Proven client relationship management Excellent leadership ability, including performance management, leading through objectives and team building Excellent written and oral communication skills, in addition to negotiation and decision making experience Scope of responsibilities: Advise and educate clients on internationalization requirements, operational processes, turnaround times, and cost Collaborate with Global Development Centers for localization production of game projects, ensuring localization deliveries adhere to required schedule milestones. Manage project/account metrics, incl. customer specific KPI’s, SLAs. Act as primary contact for client regarding localization production, representing all Lionbridge Game Center disciplines – PM, QA, engineering, and audio Roll out new processes and process improvements within both local and remote teams, in line with Lionbridge process requirements Discrete project and risk management of all localization production service areas – localization, localized audio, localization QA Regular reporting of operations issues to Client Service Manager and appropriate Lionbridge stakeholders. Work with other GPDs/PM Managers and the extended management team in process optimization, sharing “lessons learned”, metrics etc. Manage compliance with Lionbridge process requirements: LEO, localization best practices, etc.

Pracodawca: Lionbridge Poland

Data publikacji ogłoszenia: 2016-08-09

Nazwa stanowiska: Games Project Manager

Państwo: Polska

Województwo: mazowieckie

Powiat: m.st. Warszawa

Miejscowość: Warszawa

Podobne oferty pracy

Java Developer (Dom Maklerski) -

Dla naszego Klienta, jednego z wiodących domów maklerskich, poszukujemy osoby na stanowisko Java Developer. Zatrudniona osoba dołączy do zespołu developmentu w Warszawie i będzie odpowiedzialna za rozwijanie i modyfikację core'owej aplikacji firmy, głównie od strony back'endu. Idealny kandydat posiada około roczne doświadczenie na podobnym stanowisku i większość spośród wspomnianych technologii: J
HAYS Poland - 2016-09-22 - Warszawa (mazowieckie)

OGRODNIK - PRACE PORZĄDKOWE - od 2 100 PLN

prace porządkowe i ogrodnicze
kontakt przez PUP - 2016-04-28 - Warszawa (mazowieckie)

Specjalista ds rozwoju systemów IT / Change Manager -

Zakres obowiązków: Rozwój i zarządzanie systemami informatycznymi wspierającymi procesy wewnętrzne oraz obsługę klienta (obszar Voice Objects) Odpowiedzialność za analizę wymagań biznesowych, opracowywanie koncepcji technicznych Współpraca z zespołem projektowym, z dostawcami zewnętrznymi, specyfikowanie i nadzorowanie zleconych do wykonania prac, koordynacja wdrożeń Wsparcie w procesie testów

Software Engineer C/C++ -

Mobica is a leading English software services company working on the cutting edge of mobile technology, from the chipset up to application layer. We are undertaking major projects for many of the world’s leading mobile device manufacturers, mobile platform companies, chipset companies and operators. For further information, visit our website at www.mobica.com .
Mobica Limited Poland - 2016-11-04 - Warszawa (mazowieckie)

FRYZJER (J. ANGIELSKI) - od 1 850 PLN

j.w.
kontakt przez PUP - 2016-01-29 - Warszawa (mazowieckie)

Finance Manager (SSC start-up) -

Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego należącą do grupy Hays plc. Grupa Hays posiada 237 biur w 32 krajach, w których łącznie pracuje ponad 7800 specjalistów. Naszą misję: „POWERING THE WORLD OF WORK”, realizujemy świadcząc profesjonalne usługi dopasowane do wymagań Klientów, znajdując najlepszych wykwalifikowanych ekspertów w danych branżach. Dla naszego klienta, międzynarodowej fi
HAYS Poland - 2016-09-13 - Warszawa (mazowieckie)

Network Engineer -

On behalf of our Client, international energy company, we are looking for Candidates for Network Engineer position. On this position you will be responsible for designing part of energy network ranging from the physical layout over layer 2 and layer 3 to security and wireless. The key requirement is at least bachelor degree, very good English language skills due to international working environment, previous expe
Hays Poland - 2016-11-06 - Warszawa (mazowieckie)

TECHNIK PRAC BIUROWYCH (N) - 997,4 PLN

wg programu stażu

Specjalista ds Kontrolingu -

Dla naszego Klienta – firmy z branży ubezpieczeń – poszukujemy Kandydata na stanowisko Specjalisty ds. Kontrolingu Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za przygotowywanie budżetów i nadzór nad ich realizacją, analizę bieżących kosztów spółki. Specjalista ds. Kontrolingu będzie stanowić wsparcie przy rozliczeniach pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej oraz prowad
HAYS Poland - 2016-10-03 - Warszawa (mazowieckie)

Frontend Developer -

Hays IT Contracting to nowoczesna forma współpracy dla specjalistów z branży informatycznej, na zasadach B2B, dla wiodących na rynku Klientów prowadzących innowacyjne projekty. Wyróżnia nas wiedza o rynku oraz angażowanie najlepszych w danej dziedzinie ekspertów. Dla naszego Klienta, poszukujemy obecnie osoby na stanowisko: Front-end developer / Lokalizacja: Warszawa Forma współpracy: B2B Wynagrodzen
Hays Poland - 2016-11-28 - Warszawa (mazowieckie)

Operator dźwigu (G2) - praca w Norwegii -

SILVERHAND ( KRAZ 7822) jest firmą godną zaufania z wieloletnim stażem na rynku, mającą zasięg międzynarodowy. Oferujemy zatrudnienie na norweskich warunkach. Wszyscy pracownicy otrzymują norweską umowę o pracę wraz ze wszystkimi świadczeniami socjalnymi oraz dostępem do opieki medycznej. Pomożemy Ci skutecznie, szybko i bezpiecznie znaleźć stabilną pracę w Norwegii. Warunek konieczny: komunikat
SILVERHAND - 2016-10-04 - Warszawa (mazowieckie)

POMOC KUCHENNA K/M - od 15 PLN

j.w.
EWAPOL Ewa Sikora - 2016-02-29 - Warszawa (mazowieckie)

KOORDYNATOR DS. WSPÓŁPRACY PARTNERSKIEJ - od 1 850 PLN

Kontakt z firmami partnerskimi, negocjaje zasad współpracy, negocjowanie i podpisywanie umów.
kontakt przez PUP - 2016-04-01 - Warszawa (mazowieckie)

Inżynier Robót Elektrycznych -

Twój nowy pracodawca Będziesz pracował dla międzynarodowej firmy generalnego wykonawstwa o uznanej i rozpoznawalnej marce na rynku, która specjalizuje się w budownictwie wielkopowierzchniowym. W związku z rozwojem firmy i pozyskaniem nowych projektów budowlanych Nasz Klient planuje wzmocnić zespół o Inżyniera robót robót elektrycznych w Warszawie. Twoje nowe stanowisko Będziesz nadzorował wykonywa
Hays Poland - 2016-11-27 - Warszawa (mazowieckie)

Trade Marketing Manager (Fashion) -

Your next company Our Client is the well known Fashion (lifestyle) company, leader in its sector, a type of "love brand". Due to company's constant growth on the polish market we're supporting the extending of the marketing department. Your next position We're looking for Candidates for the challenging position of Trade Marketing Manager to be based in Warsaw. Trade Marketing Manager will be responsible

Collections Specialist with French or Italian -

Our client is a global organization that develops a Shared Service Centre in Warsaw, Poland. On behalf of the company we are looking for a Collections Specialist with French or Italian. Your main responsibility as a Collections Specialist will be performing customer credit analysis and preparing recommendation of customer credit limits, payment terms and risk classes. Within the role you will also be responsible
HAYS Poland - 2016-08-31 - Warszawa (mazowieckie)

Manager ds Planowania Akcji Marketingowych -

Twoja następna firma Nasz Klient to międzynarodowa sieć handlowa (Retail) o ugruntowanej pozycji na rynku i cenionym, rozpoznawalnym brandzie. Firma posiada ponad 100 sklepów w Polsce, jest silnie obecna zarówno w kanale sprzedaży stacjonarnej, jak i e-commerce. Twoje następne stanowisko Szukamy Kandydatów na stanowisko Manager ds. Planowania Akcji Marketingowych. Jest to rola ściśle współpracująca z
HAYS Poland - 2016-08-10 - Warszawa (mazowieckie)

Transition Team Leader -

On behalf of my Client, a fast growing Shared Service Center, we are looking for Candidates to hold the position of Transition Team Leader of the new processes related to administration, data management and marketing support. On this position you will be responsible for planning and conducting migration process, implementing improvements, managing a large team of junior and mid-level specialist (including recruit
Hays Poland - 2016-11-02 - Warszawa (mazowieckie)

Ruby Backend Engineer -

Hays IT Contracting to nowoczesna forma współpracy dla specjalistów z branży informatycznej, na zasadach B2B, dla wiodących na rynku Klientów prowadzących innowacyjne projekty. Wyróżnia nas wiedza o rynku oraz angażowanie najlepszych w danej dziedzinie ekspertów. For our Client – IT company – we are currently looking for qualified Candidate for the position of: Ruby Backend Engineer Location: Warsz
HAYS Poland - 2016-09-07 - Warszawa (mazowieckie)

MURARZ - od 2 500 PLN

jw.
kontakt przez PUP - 2016-09-20 - Warszawa (mazowieckie)

BI Architect/Engineer -

Twoja następna firma Zacznij pracę w międzynarodowej organizacji zajmującej się wspieraniem firm w zakresie szerzenia społecznej i ekologicznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Twoje następne stanowisko Do głównych zadań na stanowisku BI Architect/Engineer należeć będzie zbieranie wymagań biznesowych (działy techniczne i zarząd), zaproponowanie narzędzi, wdrożenie platformy raportowej oraz dals
HAYS Poland - 2016-08-11 - Warszawa (mazowieckie)

Customer Service Specialist with German and French or German and Italian -

On behalf of our client, an international company providing post-trading processing and other securities services, we are looking for a Customer Service Specialist (with German and French or German and Italian) to join the Shared Service Centre placed in Warsaw. Customer Service Specialist will provide telephone and email support for customer service, including financial queries, answering product questions and p
HAYS Poland - 2016-09-04 - Warszawa (mazowieckie)

Specjalista JBoss Fuse -

Hays IT Contracting to nowoczesna forma współpracy dla specjalistów z branży informatycznej, na zasadach B2B, dla wiodących na rynku Klientów prowadzących innowacyjne projekty. Wyróżnia nas wiedza o rynku oraz angażowanie najlepszych w danej dziedzinie ekspertów. Dla naszego Klienta – branża IT – poszukujemy obecnie osoby na stanowisko: Specjalista JBoss Fuse Lokalizacja: Warszawa Realizacja: od l
HAYS Poland - 2016-10-17 - Warszawa (mazowieckie)

Wybierz województwo

Oferty pracy z Indeed